Filozofia Kaizen (jap. 改善 – „kai” – zmiana, „zen” – dobry, czyli ciągłe doskonalenie) to japońska filozofia, która zrodziła się w latach 30. XX wieku. Kaizen to sztuka udoskonalania, które nigdy się nie kończy. Jest to również świetne narzędzie, jeśli interesujesz się tematyką rozwoju osobistego, gdyż wyrabiając odpowiednie nawyki i rozwój, staną się dla Ciebie czymś naturalnym.

Chodzi o to, aby małymi kroczkami, zmniejszyć lęk przed zmianą.

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku
Przysłowie Chińskie

Zmiana na dobre, stałe doskonalenie, cała filozofia poświęcona usprawnieniom w inżynierii, produkcji i w biznesie.

Przykłady zastosowania Kaizen w praktyce

Planujesz nauczyć sie mówić biegle po francusku. Nie znając ani słowa w tym języku i mieszkając w Polsce trudno jest codziennie sie uczyć.

Do tego potrzebujesz dużo motywacji – żeby zacząć. A potem samodyscypliny żeby nie zrezygnować. Zastosuj małe kroczki – przez pierwszy tydzień kupujesz książki i patrzysz w okno przez kilka minut. W drugim tygodniu zaczynasz je studiować, 3 tydzień zaczynasz sie uczyć po 5 minut dziennie i tak dalej. Możesz zacząć od jeszcze mniejszych zadań.

Wszystko opiera się o nawyki. Z tym, że dobre nawyki są trudniejsze do kształtowania niż złe, gdyż trzeba w nie zaangażować pewien wysiłek.

Stosując Kaizen, wyrobisz dobre nawyki, z minimalnym wysiłkiem.

Filozofię Kaizen możesz zastosować do każdej dziedziny swego życia. Obojętnie, czy sprzedajesz produkty, czy zarządzasz, czy tylko chcesz się czegoś nauczyć. Udoskonalaj!