Współpracownicy

Współpracuję z uznanymi praktykami biznesu, dyrektorami, kierownikami, a także doradcami, którzy biorą udział w aktywnym tworzeniu autorskich programów warsztatowych dedykowanych przywództwu i szeroko pojętej komunikacji: zarówno wewnątrz zespołu jak i z rynkiem.


Joanna Baranowska

ICF PCC Coach, Mentor Coachingu, Superwizor, Trener CoachWise, Facylitator, Coach grupowy. Prowadzi treningi i coaching w języku angielskim.

Doświadczenie coachingowe

Coach – akredytowany w International Coach Federation – na poziomie Proffessional Certified Coach od 2012 r. Łącznie przeszła 150 dni szkoleń coachingowych i jest w trakcie kolejnych. Ponad 2000 godzin pracy z klientem indywidualnym, głównie w biznesie. W trakcie przygotowania do certyfikacji na poziomie Master Certified Coach. Z wykształcenia filolog angielski (Uniwersytet Śląski, 1996) i PR-owiec (Akademia Ekonomiczna 2000). Zdobyła certyfikaty kilku amerykańskich Instytucji Coachingowych – Future Achievement International, USA (Budapeszt 2004) – w dziedzinie Personal Leadership, Personal Life Coach; Coach Training Institute (CTI), USA (Warszawa 2006), Coching Prowokatywny (F.Farelli – 2007), CoachWise, USA, Warszawa 2008, Coaching Relacji ORSC Fundamentals, USA (Warszawa, 2009), Conflict Coaching by Synergy (Kanada 2012), CoachWise Proficiency 2012 i 2015 r. Wykłada poszczególne obszary coachingu (umiejętności, etyka, ewaluacja, praca z wartościami i przekonaniami) na Podyplomowych Studiach Coachingu na Akademii Koźmińskiego w Warszawie, Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu , Uniwersytecie Łódzkim, Polskim Uniwersytecie na Uchodźctwie w Londynie.

Obszary specjalizacji

Pasją Joanny jest praca nad rozwojem drugiego człowieka w formie zarówno pracy z grupą jak i indywidualnych sesji coachingowych, sesji mentoringowych dla osób przygotowujących się do akredytacji ACC i PCC, interwizji i superwizji. Posiada doświadczenie w executive coachingu. Pracowała z dyrektorami oddziałów i departamentów, dyrektorami sprzedaży, zarządami firm, w takich instytucjach jak: PriceWaterhouseCoopers, Teva Pharmaceuticals, Johnson&Johnson, Ratiopharm, Sandoz , Bayer Polska, Polkomtel, Orange, Bank BRE, BGŻ, Kredyt Bank, Xerox Polska, RWE Stoen, Deutsche Bank, Kredyt Bank, BRE Bank, JTI Polska, WBK, PZU, Medicover) oraz w administracji państwowej i sektorze NGO.

Doświadczenie trenerskie

Trener biznesu od 2002 roku. Prowadzi treningi i coaching w języku angielskim. Po ukończeniu Szkoły Trenerów Instytutu Coachingu (300 godzin pracy warsztatowej), rozpoczynała swą praktykę trenerską dla zespołu sprzedaży ówczesnej Polfy Kutno w obszarach treningów sprzedaży oraz sztuki wystąpień publicznych, prezentacji i strategii marketingowych. Joanna przez dziesięć lat zdobywała doświadczenie w branży farmaceutycznej. Posiada duże doświadczenie w działach sprzedaży, marketingu i HR. Obsługiwała dział sprzedaży, jako trener i coach wewnętrzny. Odpowiadała za współtworzenie polityki szkoleniowej oraz coaching w firmie TEVA Pharmaceuticals. Od 2007 związana z Coaching Center – akademią otwartą, kształcącą profesjonalnych coachów. Zdobyła licencję trenerską akredytowanego przez ICF programu CoachWise™ Essentials, Equipped oraz Group CW Essentials (coaching grupowy). Jako trener specjalizuje się również w przywództwie (transformacyjnym, sytuacyjnym, pipe-line, coachingowym) oraz wszelkich kompetencji komunikacyjnych takich jak udzielanie feedbacku, rozmowy z pracownikami, komunikacja z zespołem, wystąpienia publiczne, praca z grupą. Do tej pory pracowała z organizacjami w sektorach:

Farmaceutycznym: Teva Pharmaceuticals, Johnson&Johnson, Ratiopharm, Sandoz, Bayer Polska, Pfizer, Jansen Cilag, Biovet Drwalew, Medicover, Angelini.

Telekomunikacyyjnym i IT: Polkomtel, Orange, Tieto, Allegro
Finansowym: Bank BRE, BGŻ, Kredyt Bank, Deutsche Bank, Kredyt Bank, mBank, Bank Zachodni WBK, PZU, Provident, Generali

Inne: Xerox Polska, Strabag, RWE Stoen, Japan Tobaco International Polska, Arla Polska. DBM Polska, On Board.

Jaki ma styl pracy?

Joanna pracuje zgodnie z zasadami uczenia się osób dorosłych wg cyklu Kolba. Proponuje uczestnikom swoich szkoleń doświadczenie, które potem precyzyjnie omawia, dzieli się teorią i zachęca uczestników do przekucia doświadczeń z sali treningowej na ich życie zawodowe.

Jej 10-letnie doświadczenie w pracy coachingowej w biznesie z managerami wszystkich szczebli umożliwia jej pracę na specyficznych celach, zachęcanie uczestników do przekraczania swojej strefy komfortu, do głębokiej analizy i podejmowania zobowiązań na przyszłość. Pracuje metodami facylitacji, treningu i coachingu grupowego, chętnie dzieląc się swoimi doświadczeniami zarówno ze swojej praktyki w obszarze farmacji jak sukcesów jej klientów coachingowych

Najważniejsi Klienci

Bank BRE, BGŻ, Bayer Polska, Deutsche Bank,  EDF Polska, Johnson&Johnson, Ratiopharm, Sandoz , Polkomtel, Orange, Kredyt Bank, Xerox Polska, RWE Stoen, JTI Polska, Medicover, PriceWaterhouseCoopers, Strabag, WBK, Teva Pharmaceuticals,Tesco, PZU oraz w administracji państwowej i sektorze NGO.

Bartłomiej Sapała

Menedżer, handlowiec, trener. Współautor książki „Sprzedaż Zarządzanie i Efektywność Osobista w 101 Praktycznych Przykładach”.

Doświadczenie
  • Przez 12 lat był menedżerem w sieci sklepów sportowych Decathlon.
  • Przez 2 lata poznawał wizję, strategie i organizację firmy we Francji.
  • Następnie przez 10 lat rozwijał Decathlon w Polsce.
  • Od 2010 roku jest trenerem i doradcą w biznesie.
  • Przeszkolił w tym czasie pracowników ponad 100 firm.
  • Prowadzi szkolenia w zakresie 3 tematów: Przywództwo, Sprzedaż i Efektywność Osobista.
  • Od 6 lat również aktywnie sprzedaje projekty szkoleniowe.
  • Od 2 lat jest  menedżerem swojego syna, piłkarza jednego z klubów polskiej ekstraklasy.
Jaki ma styl pracy?
  • Angażuje uczestników w ćwiczenia , które mają za zadanie wzbudzać refleksję i umożliwiać wyciąganie wniosków.
  • Używa wielu przykładów ze swojej osobistej praktyki menedżera i handlowca. Cześć tych przykładów opisał w książce „Sprzedaż Zarządzanie i Efektywność Osobista w 101 Praktycznych Przykładach”.
  • Pracuje partnersko i relacyjnie, z poczuciem humoru.
  • Promuje proaktywność i efektywność w pracy i w życiu.
Najważniejsi Klienci

Adidas, Agora S.A., ALD Automotive, ArcelorMital, Atlas Copco, Auchan Polska, Avon Cosmetics, Bayer, Bank BPH, Dr. Irena Eris, Echo Investment, Grupa Fachowiec, Henkel, ING Bank Śląski, Inter Groclin Auto, Interhandler, Krka, Kronopol, Leroy Merlin, Lotos Kolej, Media Ekspert, Ministerstwo Rolnictwa, Netia, Nike, PeKaEs S.A., Polfa Tarchomin, PSB, PZU, Grupa Rovese, Strabag, Szpital w Dąbrowie Górniczej, Volvo Maszyny Budowlane, Winkor, Wrigley, Wurth, Zakłady Azotowe Tarnów.

Olgierd Świda

Executive Coach, Trener Biznesu, autor felietonów dla magazynu „W Punkt”. 25 lat doświadczeń poza Polską.

Specjalizacja
  • Przywództwo (Inspiring Leadership)
  • Motywacja pracownicza i osobista
  • Komunikacja (w tym Public Speaking)
  • Goal setting, performance review, motivational feedback
Tło zawodowe

Executive Coach i trener biznesu. 25 lat doświadczeń poza Polską przekazuje dziś kadrze managerskiej zmagającej się ze zderzaniem się polskiej kultury biznesu z amerykańską. Autor felietonów o biznesie dla magazynu W Punkt. Wcześniej zarządzał produkcją newsów w TVP. Jeszcze wcześniej pracował w NBC w USA. Przed karierą w telewizji pracował w Microsoft’cie w Niemczech i USA w czasach największej świetności tej firmy. Jako jedyny Polak był na poziomie -3 pod Bill Gatesem. Zarządzał zespołami międzynarodowymi przez wiele lat. Prowadził stumilionowy biznes (w USD) z własnym P&L. Współwynalazca pierwszej licencji elektronicznej Microsoft’u. Definiował kanały dystrybucji w Izraelu. Zatwierdzał polskie słownictwo dla systemu Windows, które przetrwało do dziś.

Kwalifikacje / dyplomy
  • 1989 Diplom-Kaufmann z Universiät zu Köln.
  • 2004 Associate of Science in Video Production z Art Institute of Fort Lauderdale (USA).
  • 2008 Senior Leader at Anthony Robbins organization. ICC Certified Coach.
  • 2015 Szkoła Mentorów Jacka Santorskiego
  • Różne szkolenia z zakresu NLP i coachingu.
  • Kursy z zakresu HR: zarządzanie kompetencjami, taryfikatory płac, itp.
Najważniejsi Klienci

Wybrane projekty szkoleniowe: Public Speaking for Business and Politics dla Corning, Avon, Alcatel, Lionbridge; Inspiring Leadership dla JTI, nine.

Zbigniew Janik

Specjalizacja – budowanie marek i biznesów OTC. Od 20 lat związany z marketingiem OTC i suplementów diety.

Doświadczenie

W Smith Kline Beecham odpowiedzialny za badania konsumenckie (Panadol, Coldrex, Aquafresh i Oxy w Polsce i Europie Wsch.). W Boots Healthcare i Reckitt Benckiser zarządzał markami: Nurofen, Strepsils, Veet i Clearasil.
 

  • 20 lat pracy na rynku OTC/suplementów diety w Polsce (SmithKline, Boots, Reckitt Benckiser, Janik Consulting).
  • Wieloletnie doświadczenie w budowaniu marek (m.in. przez 10 lat prowadziłem marki Nurofen i Strepsils). Specjalizacja: komunikacja marki.
  • Wspieranie firm farmaceutycznych w budowaniu biznesu OTC jako niezależny doradca.
Obszary działania
  • Przeprowadzanie audytów marek OTC i rekomendowanie strategii rozwoju.
  • Odbudowa „starych” marek OTC (projekty Brand Revival®).
  • Projektowanie i optymalizacja portfeli produktowych.
  • Opracowywanie nowych produktów (od pomysłu aż do wprowadzenia na rynek).
  • Wprowadzanie marek własnych dla aptek sieciowych.
  • Pomoc w optymalizacji komunikacji ATL marek.
  • Fuzje i przejęcia (M&A).
  • Ekspansja na rynki UE i Federacji Rosyjskiej.
  • Budowanie start up’ów.
  • Przyjmowanie starannie wyselekcjonowanych produktów do dystrybucji.
  • License in/license out – leki i suplementy.
  • Szkolenia marketingowe.
Najważniesi Klienci

Axellus, Adamed, Cegedim, Europlant/Phytopharm, IMS, Komfort, Laboratoria Natury, Nycomed, Pharma Expert, Polpharma, Ranbaxy, Recordati, Simon Kucher, Valeant. Obecnie realizuje projekt dla firmy Hasco.

Olga Budziszewska

Badacz rynku, mediator. Już w trakcie studiów zaczęła realizować badania rynku dla organizacji pozarządowych oraz administracji publicznej. Jako wolontariuszka wspierała działalność Polskiego Centrum Mediacji a później Fundacji Dzieci Niczyje.

Doświadczenie
  • Market Intelligence w zespole Open Source on Azure, Microsoft CEE
  • Mirar Obserwatorium Satysfakcji Klienta
  • Mazowiecki Urząd Wojewódzki
  • Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego
Specjalizacja
  • IT
  • Rynek nowych technologii
  • Administracja publiczna
  • Ochrona zdrowia
  • Edukacja
Dyplomy
  • Szkoła Badań Rynku, Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii
  • Uniwersytet Warszawski, Kryminologia
Jaki ma styl pracy?
  • Komunikacja w zespole jako konieczny warunek sukcesu w projekcie
  • Poszukiwanie nieoczywistych, nietypowych rozwiązań
Najważniejsi Klienci

Współpracując z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim oraz agencjami badawczymi prowadziła projekty m.in w obszarze satysfakcji klienta, ochrony zdrowia, edukacji i biznesu. W 2011 założyła Obserwatorium Satysfakcji Klienta, od 1,5 współpracuje z Microsoft przy realizacji projektu łączącego platformę Microsoft Azure z technologiami open source.