Jak poznać, że coach jest dobry? – to pytanie słyszę bardzo często. Podczas warsztatów odpowiadam poprzez ćwiczenie „Po drugiej stronie lustra”, tu posłużę się metaforą.

Wyobraź sobie rozmowę z najlepszym przyjacielem, kimś kto cię naprawdę słucha, potrafi zrozumieć, koncentruje na tobie, swoją uwagę, nie daje rad, nie ocenia, nie tłumaczy, nie przerywa, nie opowiada o sobie. Jest dyskretny i szczery. Jednocześnie ma wiedzę i umiejętności. Jakie? O tym za chwilę.

Tak właśnie zachowuje się coach. Dobry coach.

d

Poniżej znajdziesz listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając coacha. Jeśli masz dodatkowe pytania, napisz do mnie – z chęcią odpowiem na nie.

Dlaczego za pierwszego coacha uważa się Sokratesa?

Sokrates był greckim filozofem, uczącym w Atenach. Co charakteryzuje sposób nauczania stworzony przez Sokratesa?Był pierwszym nauczycielem, który nie uczył poprzez przekazywanie swojej wiedzy uczniom, ale poprzez zadawanie pytań. Grecki filozof inspirował swoich uczniów do myślenia poprzez pytania, które im zadawał. Coach pracuje również poprzez zadawanie pytań. Otwartych, czyli pozwalających Ci samodzielnie poszukać odpowiedzi.

Co jeszcze powinno Cię zainteresować?

Według Międzynarodowej Federacji Coachów (International Coaching Federation) coach to osoba, która pomaga jednostkom i organizacjom, aby rozwijały się szybciej i osiągały bardziej satysfakcjonujące rezultaty.

A co z moim ciężkim dzieciństwem?

Coach nie zajmuje się analizowaniem przeszłości, ale koncentruje się na celach, które wybierasz. Coach dostarcza świeżej perspektywy, wspiera w budowaniu własnej siły. W założeniach coachingu jest, że klient, czyli ty, jesteś twórczy i pełen zasobów, pracujesz po to, aby osiągnąć założone cele. Uczciwy coach powie Ci aby nie prowadzić równolegle terapii z procesem coachingowym. To dwa mocne procesy i najlepiej zakończyć terapię i dopiero później zacząć coaching. Dobry coach również powinien rozróżnić, czy w tej chwili dla ciebie najlepszym rozwiązaniem jest terapia czy coaching.

Mój coach na zawsze

Nie, nie na zawsze. Dobry coach nie uzależnia od siebie, swojej wiedzy. Dlatego ważne aby już na początku określić w tzw. kontrakcie liczbę i długość sesji.

Co to jest kontrakt?

Kontrakt w coachingu to zbór reguł, postanowień, czy też zasad współpracy pomiędzy coachem, a osobą uczestniczącą w coachingu. Jeśli w przypadku coachingu mamy do czynienia ze sponsorem, to kontrakt w coachingu może mieć charakter trójstronny. Pomiędzy kim zawierany jest kontrakt w coachingu? W tym przypadku jedną stroną jest Coach, czyli osoba świadcząca usługi coachingowe. Natomiast drugą stroną jest osoba uczestnicząca w coachingu, czyli klient. Jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z inną osobą, która płaci za coaching, tzw. sponsorem, to w kontrakcie mogą (a nawet powinny) być również opisane zasady współpracy ze sponsorem.

Kto jest gwiazdą?

W tym związku to ty jesteś gwiazdą, nie coach. Coach gra drugie skrzypce. Uważaj jeśli coach zwraca się do ciebie z pozycji eksperta, autorytetu, osoby wszystkowiedzącej czy uzdrawiającej. Wasza relacja powinna być partnerska.

Doświadczenie coacha w Twojej branży.

Dobry trener piłkarski nie musi sam być jak Diego Maradona, i odwrotnie – nawet najlepszy piłkarz nie musi być świetnym trenerem. Coach również nie musi być mistrzem w Twojej branży, ale dobrze aby już ją znał, a nie musiał jej od Ciebie się uczyć. Zaoszczędzisz sporo czasu.

Rozwój własny coacha

Zwróć uwagę czy coach dba o swój rozwój. Czyta, uczy się, uczestniczy regularnie w spotkaniach superwizyjnych. Czym są? Można powiedzieć, że to coaching dla coacha na temat coachingu. Umożliwia wgląd w jakość własnej pracy.

Rekomendacje

Coacha poleci ci ktoś, komu ufasz i kto ma dobre doświadczenia z osobą, którą rekomenduje. Możesz również poprosić o rekomendacje innych osób bezpośrednio u coacha.

Liczba godzin

Dobry coach wie, ile przeprowadził godzin coachingu. Nie konsultacji, terapii, doradztwa, szkolenia. Zapytaj go o to.

Ekologia coacha

Jeżeli słyszysz, że jest to dziś dziesiąta sesja Twojego coacha, właśnie z tobą – powinno to wzbudzić Twoją czujność. Dobry coach dba o BHP swojej pracy. Ten zawód, m.in. ze względu na silne emocje wśród których się porusza, jest narażony na szybsze wypalenie zawodowe. Zapytaj swego coacha jak dba o higienę swojej pracy?

Certyfikowany coach to… dobry coach

Większość dobrych szkół po zdaniu egzaminu końcowego wystawia certyfikat coacha. Dla ciebie certyfikat stanowi informację o tym, że kwalifikacje coacha są sprawdzone i potwierdzone. Tu znajdziesz więcej informacji o szkołach coachingu w Polsce.

Od czego zacząć?

Możesz poprosić o próbną sesję, aby zorientować się, czy dobrze się czujesz podczas rozmowy i dostrzegasz korzyści płynące ze spotkania. Warto umówić się na takie spotkanie z kilkoma coachami, zanim dokonasz ostatecznego wyboru. Zarówno ty jak i coach możecie odstąpić od współpracy. Jeśli zdecydujecie się kontynuować, coach powinien określić z Tobą częstotliwość i liczbę spotkań. Coach uzgodni z tobą jakiego rodzaju zmiana ma się dokonać na zakończenie coachingu i co chcesz uzyskać. Poinformuje cię też o swoich metodach pracy, stosowanych przez siebie narzędziach coachingu, reprezentowanym podejściu.