Posłuchaj w jaki sposób przemawiała Margaret Thatcher na początku i w trakcie swojej kariery. Zwróć uwagę jak Żelazna Dama nie tylko obniżyła, wzmocniła ale i nadała wyrazu swojemu głosowi!

Świadomość indywidualnych możliwości głosowych i treningi służące doskonaleniu umiejętności operowania głosem, pozwalają uczynić z niego fantastyczny środek wyrazu. Mówcy znając jego siłę, potrafią wzmacniać sens swoich komunikatów i urozmaicać przekaz, pozostawiając słuchaczy pod jego wpływem.

v
Głos jest narzędziem pracy. Umiejętność operowania głosem stanowi podstawę komunikowania się z innymi: rodzina, klientami, pracownikami.
Głosy, które nie zależnie, jaką treść komunikują słucha się z przyjemnością, np. Krystyny Czubówny, Piotra Fronczewskiego, Jana Nowickiego, Wojciecha Manna. Głosy tych osób są wizytówką. Pierwsze skojarzenie osoby dotyczy barwy, siły, sposobu mówienia. Takie osoby jak Tomasz Knapik, Janusz Szydłowski, Ksawery Jasieński w zasadzie są jedynie znane z głosu. Wszyscy ich znają, gdzieś słyszeli, ale większość z nas by ich nie rozpoznała na ulicy. Wszyscy ich znamy, choć ich nie widzieliśmy. Taka jest siła głosu.
Co daje silny głos?

Osoby o silnym głosie mają przewagę nad tymi o słabym, gdyż łatwiej wpływają na innych nie tylko przy negocjacjach, ale także w trakcie codziennych kontaktów. Osoby o silnym głosie częściej mogą przeforsować swoje zdanie. Mając silniejszy głos możemy nieświadomie skuteczniej wpływać na osoby w naszym otoczeniu. Jesteśmy postrzegani, jako bardziej wiarygodni.

Podczas prowadzonych szkoleń zauważam czasem tzw. słabiutkie głosiki. Cichutkie, często sztucznie wysokie. Na granicy słyszalności. Niestety, zwykle kobiece. Brzmią jakby ich właścicielom ściśnięto gardło i klatkę piersiową jednocześnie. Kto widział (slyszał?) „Żelazną damę” lub „Jak zostać królem” ten wie, jak odejmuje powagi słaby, cienki, piszczący czy jąkający się sposób mówienia.

Warto zdawać sobie sprawę, że politycy zdobywają głosy, a szefowie szacunek nie tylko dzięki swoim działaniom, czy wiedzy. Zdaniem kanadyjskich uczonych kluczowe znaczenie ma również ton głosu:

Badania nad wpływem głosu na preferencje ludzi prowadził Uniwersytet McMaster
w Kanadzie – informuje The Telegraph. W pierwszej kolejności naukowcy wyszukali archiwalne nagrania Prezydentów USA i spreparowali je w taki sposób, aby w jednej wersji ton głosu był niski, a w drugiej wysoki.

Następnie poprosili grupę badanych o wysłuchanie komunikatów i wypełnienie krótkiej sondy. Poprzez ankietę eksperymentowani mieli określić, który głos jest bardziej atrakcyjny, ma większy potencjał przywódczy, jest bardziej szczery i inteligentny oraz na który byliby w stanie zagłosować w wyborach.

Analiza odpowiedzi udzielnych przez grupę badanych doprowadziła do wniosku, że ludzka psychika wiąże niski głos nie tylko z dominacją, ale również silnym przywództwem. Sytuacja ma szczególnie znaczenie w polityce i pracy. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster twierdzą, bowiem, że niski ton głosu może zadecydować o sukcesie kandydata w wyborach oraz posiadaniu autorytetu wśród pracowników przez szefa.

Co zatem robić aby brzmieć lepiej?

10 zasad pracy głosem, czyli daj się usłyszeć od dobrej strony.

  1. Mów z przepony.
  2. Pij wodę.
  3. Unikaj kofeiny.
  4. Utrzymuj wyprostowaną sylwetkę.
  5. Używaj mimiki.
  6. Uśmiechaj się.
  7. Trenuj głos– np. śpiewając.
  8. Nagraj się.
  9. Obniżaj głos.
  10. Proś innych o informację zwrotną.