Kilka tygodni temu, podczas coachingu grupowego z grupą urzędników administracji publicznej, zastosowałam po raz pierwszy ćwiczenie pod roboczym tytułem „To mi przypomina”, a wykorzystujące metaforę w pracy coacha. Zadanie wykonuje się w parach. Jedna z osób opowiada o ważnej dla niej kwestii. Może dotyczyć podjęcia decyzji, konfliktu czy zmiany do wprowadzenia.
Druga osoba słucha. Ale słucha niejako dwutorowo. Nie przerywając opowiadającemu, dopytując gdy coś jest niejasne, jest równocześnie uważna na siebie i swoje skojarzenia, którym pozwala bez ograniczeń przypływać.
Gdy opowiadający zakończy swoją wypowiedź osoba słuchająca dzieli się tym, co „pojawiło się” w jej głowie podczas słuchania: obrazem, myślą, skojarzeniem z własną historią.
Po przeprowadzeniu tego ćwiczenia wśród słuchających pojawiły się niezwykłe obrazy: huraganu, Buddy, potraw a nawet huśtawki. Poprosiłam, aby opowiadający tym razem posłuchali skojarzenia innej osoby. Efekt był zdumiewający! Wszystkie osoby na sali uznały, obcą przecież, metaforę/skojarzenia za bardzo przydatne w rozwiązaniu własnych konfliktów, podjęcia decyzji czy wprowadzenia zmian.
W języku greckim „metaphora” oznacza „nabrać dystansu, przełożyć w inne miejsce”. W literaturze to przenośnia, praktyka polegająca na opisaniu przedmiotu lub idei poprzez słowo, które dzięki analogii określa inny przedmiot lub idee. Właśnie tak nauczono nas myśleć o metaforze w szkole: jako o literackim, poetyckim środku wyrazu, właściwości słowa stosowanym do celów artystycznych i retorycznych.
Jak piszą językoznawca George Lakoff i filozof Mark Johnson w książce pod tytułem „Metaphors We Live By”(Metafory, którymi żyjemy):
„Istotą metafory jest zrozumienie i postrzeganie jednej rzeczy za pomocą innej. We wszystkich aspektach życia opisujemy naszą rzeczywistość poprzez metafory, a następnie przystępujemy do działania w oparciu o metafory. Wyciągamy wnioski, określamy cele, podejmujemy wyzwania, planujemy działania, a wszystko to w oparciu o to, w jaki sposób częściowo strukturalizujemy nasze doświadczenia, świadomie i nieświadomie, poprzez metafory.”
- Metafora chwyta istotę danego doświadczenia. Na przykład, kiedy nasz klient powiedział: „podejmowanie decyzji jest jak chodzenie do dentysty”, powód dlaczego odwleka z ich podejmowaniem stał się natychmiast oczywisty.
- Metafora to aktywny proces stanowiący klucz do zrozumienia samego siebie, innych ludzi, a także świata, który nas otacza. Użycie metafory – bez względu na to, jaki jest jej cel – jest doskonałym punktem wyjścia do zrozumienia przez klienta problemu, który zobrazował. Coach poprzez odpowiednie pytania dotyczące użytej metafory pomaga mu uświadomić sobie powiązania między przywołanym obrazem i realną sytuacją klienta. Pytania, które mogą paść to np., „co by się stało, gdybyś otworzył pierwsze drzwi”, „co cię powstrzymuje przed otwarciem tych drzwi” itp. Coachowany może zobaczyć siebie w tej metaforze – jak funkcjonuje i jakie ograniczenia napotyka.
- Metafora nie musi się ograniczać do sformułowań werbalnych. Według mnie, może to być jakakolwiek rzecz, mająca symboliczne znaczenie dla danej osoby. Może to być zachowanie, rysunek, logo, budynek itd. Innymi słowy, cokolwiek dana osoba mówi, widzi, słyszy, czuje bądź robi, jak również to, co sobie wyobraża, może zostać wyrażone i zrozumiane za pośrednictwem metafory.
A w tym przypadku dodatkowo mamy punkt widzenia innej osoby. Polecam!
Great blog you have got here.. It’s hard to find
high quality writing like yours nowadays. I truly appreciate individuals like you!
Take care!!
Hi there! This blog post could not be written much better!
Reading through this post reminds me of my previous roommate!
He continually kept preaching about this.
I am going to send this information to him. Fairly certain he’ll
have a good read. Thank you for sharing!
Hello there! This article couldn’t be written much better!
Going through this post reminds me of my previous roommate!
He always kept talking about this. I will forward this post to him.
Pretty sure he will have a great read. Many thanks for
sharing!
When someone writes an article he/she keeps the image of a user in his/her mind
that how a user can understand it. So that’s why this
paragraph is amazing. Thanks!
What’s up everyone, it’s my first pay a quick visit at this
web site, and post is genuinely fruitful for me, keep up posting these types of
articles or reviews.
Good way of telling, and good piece of writing to get data concerning my presentation subject matter, which i am going
to present in academy.
My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to
be just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content to suit your needs?
I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a lot of the subjects you write regarding here.
Again, awesome weblog!