Znalazłam ostatnio ciekawy rysunek, dowcip rysunkowy dokładnie, gdzie bohaterka mówi „Przydałby się jeszcze jeden dzień między sobotą, a niedzielą”. No właśnie. Mnie też! Tobie też? Jeśli tak, ten tekst jest dla Ciebie, jeśli nie – napisz do mnie jak tego dokonałeś!

Jakiś czas temu odkryłam, że mój tydzień składa się tylko z roboczych dni. Są to dni (kolejność dowolna) poświęcone pracy, wychowaniu potomstwa, dbaniu o dom, relacje rodzinne itp. Można powiedzieć, że dbanie o relacje to nie praca, ale powiedzmy szczerze – to nie jest czas TYLKO DLA SIEBIE, więc zgodnie z tą definicją NIE JEST TO CZAS ODPOCZYNKU.

Jak znaleźć ten wolny czas? Moje poszukiwania zaczęłam od zapisywania, co robię w ciągu tygodnia.

Zaczęłam więc poszukiwać wolnego czasu, a nawet… dnia.

Przypomniałam sobie własną deklarację z 2010 roku, że „będę mieć jeden dzień w tygodniu dla siebie” taki prawdziwy „weekend”. To było w 2010 roku. Mamy 2013, a ja mam 7 dni roboczych. Co to oznacza w praktyce?

Brak czasu na nic-nie-robienie, brak czasu na własne przyjemności, brak czasu na … nudę. Tak, nuda jest potrzebna naszemu mózgowi, jak tlen płucom.

W efekcie: zmęczenie, zniechęcenie, spadek kreatywności jakże potrzebnej w mojej pracy.

Jak znaleźć ten wolny czas?

Moje poszukiwania zaczęłam od zapisywania, co robię w ciągu tygodnia. Poniżej plan w 3 krokach.

 

We własnym stylu i rytmie

Bardzo ważnym elementem owocnego odpoczynku jest właśnie to, by robić rzeczy, na które ma się ochotę, i które sprawiają nam frajdę. Nawet wszyscy wokół nas chcą aktywnie wypoczywać, to wcale nie oznacza, że my też tak musimy.

Na początek może być trudno, czasem słyszę “ja już jestem tak zmęczony, że właściwie nie mogę odpocząć”

Próba odpoczynku niejako na siłę może powodować, że nasz organizm będzie się buntował np. może pojawić się niepokój, napięcie. Nie można odpoczywać na rozkaz: „Relaksuj się! Mówię Ci masz być zrelaksowana!”

Z punktu widzenia nauki o odpoczywaniu człowiek relaksuje się w sposób, który jest zgodny z jego charakterem, temperamentem oraz potrzebą danej chwili. Spędzanie czasu wolnego w odpowiadający nam sposób może być wciągające, bo kiedy poczujemy jak ważną rolę odgrywa on w naszym życiu i jaką równowagę wprowadza w naszą codzienność, nie będziemy potrafili z niego zrezygnować. I dobrze.

No właśnie: a co jest dla Ciebie dobre?